Wij stellen vast dat nog regelmatig medische attesten worden afgeleverd waarop vermeld staat dat de zwangere persoon vijf maanden zwanger is of de zesde maand van de zwangerschap heeft bereikt. Deze attesten kunnen sinds 1 augustus 2026 niet langer aanvaard worden voor de voorafbetaling van het startbedrag. Daarom informeren wij u graag over een belangrijke wijziging in de procedure voor de aanvraag van het startbedrag binnen het Vlaams Groeipakket.
Wat wijzigt?
Sinds 1 augustus 2026 moet het medisch attest dat wordt gebruikt voor de voorafbetaling van het startbedrag dateren van na 180 dagen zwangerschap (6 maanden zwangerschap). Een attest dat vóór het bereiken van 180 dagen zwangerschap wordt opgesteld, is geen geldig bewijs meer voor de voorafbetaling van het startbedrag. In dat geval moet een nieuw attest worden afgeleverd zodra de zwangerschap 180 dagen heeft bereikt. Meer informatie vindt u terug op GPedia – Kennisportaal Vlaams Groeipakket en op de website van het Vlaams Groeipakket bij Startbedrag bij geboorte of adoptie | Vlaanderen.be
Waarom deze wijziging?
Deze aanpassing moet vermijden dat al uitbetaalde startbedragen later moeten worden teruggevorderd in uitzonderlijke situaties waarbij de zwangerschap vroegtijdig wordt beëindigd.
Wat betekent dit concreet voor u?
Wanneer u een attest opstelt voor een toekomstige ouder die een voorafbetaling van het startbedrag wil aanvragen:
- vermeld de vermoedelijke geboortedatum;
- onderteken het attest pas nadat de zwangerschap 180 dagen of 6 maanden heeft bereikt;
- informeer toekomstige ouders dat een te vroeg opgesteld attest niet kan worden aanvaard.
Wat verandert niet?
- Toekomstige ouders kunnen het startbedrag nog steeds tijdens de zwangerschap aanvragen vanaf 180 dagen zwangerschap.
- Het startbedrag wordt nog steeds ten vroegste uitbetaald twee maanden vóór de vermoedelijke geboortedatum.